• HABANERO TEKUTÉ CHILLI

  • RUČNÁ VÝROBA

PRÍRODNÉ PRODUKTY

KÚPIŤ

Naša ponuka

Habanero červené

TEKUTÉ CHILLI Z PAPRIČIEK I.TRIEDY

Pálivosť: 500.000 SHU*
Balenie: Sklenená fľaša s kvapkátkom, min. 40ml
Trvanlivosť: 12 mesiacov od dátumu výroby

Tekuté chilli z červeného habanera má sýtu červenú farbu, lahodnú paprikovú chuť a hlbokú vôňu. Výborne sa hodí na pečené a grilované mäso, na pizzu, hranolky, do hamburgerov, bagiet, do gulášov a vývarov.

5.99€

Habanero Žlté

TEKUTÉ CHILLI Z PAPRIČIEK I.TRIEDY

Pálivosť: 300.000 SHU*
Balenie: Sklenená fľaša s kvapkátkom, min. 40ml
Trvanlivosť: 12 mesiacov od dátumu výroby

Tekuté chilli zo žltého habanera má žiarivú žltú farbu, jemne sladkú až citrusovú chuť a príjemne intenzívnu vôňu. Je skvelé pre zvýraznenie chuťe rôznych delikates, na syry a morským plodom, do rizota, šalátov, pomazánok, jedál z húb, k tofu, ale aj k sladkým pochúťkam.

5.99€

NATURAL

Prírodný produkt

HANDMADE

Ručne vyrobené a balené

EXTRA HOT

Obsahuje 100%-Habanero

HABANERO

Zaujímavé informácie o tejto odrode

Dá sa s chilli okoreniť zdravie?

Dá - v rozumnom množstve. Chilli je bohaté na antioxidanty, vitamíny a dôkladne prečisťuje dutiny. Znižuje cholesterol. Len samotné papričky Habanero obsahujú v stopovom množstve niekoľko desiatok užitočných látok. A vraj môžu mať aj afrodizikiálny efekt... Muži, čo vyhľadávajú štipľavé jedlá, disponujú vyššou hladinou testosterónu. Chilli ich nabíja energiou a silou „jaguára“.

Pálivosť

Ak sa radi hráte na človeka, čo „znesie všetko“, pamätajte, že Habanero papričky patria naozaj medzi tie veľmi ostré. Ak to ozaj preženiete, je dobré mať po ruke mlieko alebo jogurt. Voda totiž mastný olej z chilli odpudzuje a problém nezriedi, len ho premiestni na iné miesto v tele. Skúška sily sa skoro zvrhne v lapanie vzduchu.

Jeden americký chemik menom Scoville zaviedol stupnicu pálivosti, podľa ktorej väčšina normálnych Habanero papričiek má hodnotu okolo dvestotisíc až tristotisíc jednotiek. A to už je hotové peklo na jazyku. Len pre ilustráciu – drvivá väčšina paprík (vrátane tých, čo sa označujú ako chilli) je niekde medzi číslami päťsto a pätnásťtisíc.... Pätnásť miliónov je maximálna absolútna hodnota, toľko má čistý laboratórne extrahovaný kapsaicín. To je tá látka, ktorá spôsobuje pálivosť v papričkách a zatiaľ sa v prírode neobjavila nikde inde. V ľudskom tele spôsobuje výrazné prehrievanie a gurmánske potenie.

Mimochodom, milovníci ostrých jedál sa vraj nazývajú aj pyrogurmáni.

Druhy a pestovanie

Nedozreté papričky Habanero sú zelené, ale inak hrajú hádam všetkými farbami prírody. Oranžové až žlté (a zároveň jedny z najprenikavejších) sú veľmi typické pre domáci mexický Yucatán, ale môžu byť aj červené, biele, hnedé či ružové. „Duch Chile“, pálivé peklo, je krvavočervená paprička, podobne ako iný rekordér Red Savina. Mimochodom, ak sa tieto odrody rozhodnete pestovať doma, len sotva dosiahnete pálivosť akú majú vo svojej vlasti, kde majú plody ideálne podmienky a pestovatelia dedia tisícročné skúsenosti.

Habanero rastú pomaly, darí sa im najmä na silnom rannom slnku a v mierne kyslej pôde. Populárne je aj ich pestovať ako hydropónie. Niektoré semienka sú tak silné, že farmári sa ich dotýkajú len v rukaviciach – inak by mali ruky plné drobných pľuzgierikov.

História chilli

Z archeologických výskumov vieme, že ľudia si spestrovali stravu s chilli už pred 6000 rokmi. No prví Európania, ktorí s nimi prišli do styku, boli až Kolumbovi moreplavci. Tí objavili aj Karibik a tu prichádza k slovu dilema – sú Habanero z mexickej pevniny alebo z Kuby? Názov Habanero niektorí vykladajú ako „z Havany“. Isté je, že zhruba dvadsiatku odrôd Habanero papričiek nájdeme po celej oblasti a miestni ich pokladajú za jeden zo symbolov svojej štátnosti. Starí Mayovia kedysi konzumovali Habanero takmer ku každému jedlu a rastlinu považovali za posvätnú. Do Európy ju prvýkrát priviezol až Kolumbov lekár. Nuž a chilli sa šírilo ďalej – dnes sa hojne pestuje v Afrike aj Ázii.

Dominikánsky kňaz Francisco Ximenez napísal o paprikách Habanero, že donútia aj býka, aby prestal žrať. Práve tento kňaz sa stal akýmsi životopiscom starých Mayov. Zbieral a uchovával znalosti o tejto prastarej kultúre.

Mayovia zažili svoj zlatý vek niekoľko storočí pred príchodom španielskych dobyvateľov. Ich kultúra bola skoro tak stará ako tá egyptská. V čase príchodu bielych Európanov boli Mayovia už rozdrobení a dominancia v regióne patrila iným národom. Prvá epidémia kiahní zasiahla Mayov ešte predtým než sa Kolumbus stretol s prvým mayským obchodným kanoe. Nuž a históriu ďaľších dobyvateľských výprav Španielov už dobre poznáme... Keď sa Mexičana opýtate „kam sa podeli všetci tí Indiáni“, tak sa len zasmeje. „Kam by sa podeli? Veď to sme my.“ Akurát splynuli s novousadlíkmi.

Medzinárodný deň korenia a ostrých jedál pripadá na 16. januára.
left intro

MAYSKÁ LEGENDA

O kameni jaguára

Temné bytosti, ktoré obývali Zem pred stvorením človeka, unavené večnou tmou, vyslali svojho posla za čiernou pumou Numi. Jej oči boli jediným svetlom v temnote. Mala presvedčiť Veľkého Ducha, aby poslal svetlo na Zem. Numi však odmietla a povedala: ˶Temnota je dôležitá pre jestvovanie nebies a nebolo by bez nej svetla. Ak by bytosti svetla vstúpili do ríše temnoty, temné bytosti by sa stratili.˶ Nakoniec sa tak aj stalo a rozpútal sa súboj svetla a temnoty. Keďže na svetle temné bytosti nebolo vidno, Numi poprosila Zem, aby vytvorila kameň, ktorý by to umožnil. Ten kameň pripomínal srsť jaguára, a preto ho nazvali Kameňom Jaguára. Hovorí sa, že Kameň Jaguára je mostom medzi viditeľným a neviditeľným svetom a tomu, kto ho nosí, odkrýva to, čo zostáva bežne nepoznané.

right intro img
-->

Kontaktujte nás

Máte akékoľvek otázky? Neváhajte nás kontaktovať.

Položky označené * sú povinné.

Ďakujeme! Vaša správa bola úspešne odoslaná.